Praha - Kunratice - dětská verze
  • O FSC
  • O aplikaci
  • Nápověda
  • Podmínky použití
1

Vidíme stromy, ale nevidíme les

Vidíme stromy, ale nevidíme les



Lesy jsou tu s námi odjakživa, a tak si myslíme, že je dobře známe.

Díky lesníkům a vědcům ale stále více objevujeme, že les je daleko magičtější místo, než jsme si mysleli.

Pojďme prozkoumat tajemství přírody v lese před vámi! Ukážeme si les, kde stromy tvoří rodinu, vzájemně si pomáhají a dokonce si spolu i povídají.

Vzhůru na cestu!



Pokračovat na stezce Nahrát fotky
2

Stromy navzájem spolupracují

Stromy navzájem spolupracují



Když se podíváme na stromy okolo sebe, může se nám zdát, že les tvoří samotáři. Každý strom se stará sám o sebe a silnější porazí ty slabší. Koruny stromů a jejich kmeny jsou sice základem lesa, ale les, to je mnohem víc, než vidíme na první pohled!


Na obrázku je zvýrazněno to, co nám normálně uniká, když pozorujeme skupinku dubů po pravé straně od cesty. Podobně jako nad našimi hlavami šumí les miliony větví a listů, tak pod našima nohama se skrývá svět, o kterém nemáme ani tušení. Hned pod povrchem totiž najdeme nekonečné množství cestiček z houbových vláken.

 

Tato houbová vlákna doslova prorůstají půdou, srůstají s kořeny stromů, a tím stromy vzájemně propojují. Stromy propojené „houbovou“ sítí spolu poté mohou navzájem sdílet potravu a fungovat jako jeden velký propojený organismus.

Více informací Pokračovat na stezce Nahrát fotky
Aktivita: Chcete prozkoumat labyrint houbových vláken, kterým si stromy posílají živiny?
Stromy si navzájem posílají živiny prostřednictvím houbových vláken. Ty jsou ukryté hluboko pod zemí, ale také v zetlelém listí a v horní vrstvě půdy. Dokážete tato vlákna najít a odhadnout, které dva stromy spojuje? Hledejte tenká bílá houbová vlákna jako na obrázku.
Proč stromy spolupracují?
Jelikož osamělý strom nedokáže vytvořit vhodné prostředí, které zmírňuje teplotní výkyvy a ve kterém se ukládá dostatek vody, je taktika vzájemné spolupráce velmi prozřetelná. Pokud by docházelo k častému úmrtí jednotlivých stromů, vznikaly by v porostu mezery, kterými by pronikaly vítr a sluneční žár, takže by nakonec trpěli všichni.
3

Stromy si pod zemí povídají

Stromy si pod zemí povídají



Představte, že se do smrku před vámi zakousnou brouci a začnou v jeho kmeni vyhlodávat chodbičky. Nejen, že by rád ostatní poprosil o pomoc, ale také je před brouky varoval. Napadá vás, jak by to mohl udělat?

Aby mohl poslat zprávu ostatním, opět využije houbová vlákna, která ho pod zemí propojují s ostatními stromy. Stejně jako si stromy přes propojené kořeny posílají potravu, posílají tak i zprávy.

A do této podzemní debaty se může zapojit opravdu každý. Houbová vlákna, která kořeny propojují, prorůstají lesní půdu tak hustě, že pokud bychom nabrali čajovou lžičku místní hlíny, najdeme v ní několik kilometrů těchto vláken.

 

Poznáte kdo komu pomáhá?



Více informací Pokračovat na stezce Nahrát fotky
Kdo je to kůrovec?

 Kůrovec – přesněji lýkožrout smrkový - je malý (asi 5 mm) hnědočerný lesklý brouček, který žije ve všech smrkových lesích. Zavrtává se pod kůru smrků a - jak jméno napovídá- živí se on i jeho larvy lýkem. Po výrazném narušení těchto vodivých pletiv strom usychá.

Aktivita: Najdete v okolí stopy po kůrovci?
Nejčastěji můžete na stopy po kůrovci – vyhlodané cestičky - narazit na silnějších větvích, které najdete na zemi nebo v kůře stromů. Pokud budete mít štěstí a bystré oči, můžete najít také dospělého brouka (velký zhruba 5 mm).

Co se děje po tom, co dostanou stromy varování?
Stromy začnou po upozornění pumpovat do kmene nebo místa kousnutí tekutinu, která odporně chutná, nebo je dokonce jedovatá. Duby k tomuto účelu používají třísloviny, vrby vsázejí na salicin. Jehličnany volí jinou strategii – roní pryskyřici, která broukům nejen zkazí chuť, ale při dostatečném množství je navždy uvězní.
4

Stromy si povídají pomocí vůně

Stromy si povídají pomocí vůně



Když se podíváte na buky před vámi, napadlo by vás, že si spolu povídají? Že nic neslyšíte? Pokud chcete zachytit řeč stromů, musíte našpicovat nos a ne uši. I stromy si totiž povídají, místo řeči ale používají vůni.

A mají si o čem povídat! Stromy mohou například napadnout brouci, kteří ve dřevě vyhlodávají chodbičky. A v takovém případě je potřeba varovat ostatní.




Stromy pošlou zprávu tak, že vyloučí do vzduchu určitou vůni, která upozorní ostatní stromy. Ty se díky tomu mohou na útok brouků připravit s předstihem.

Zachytíš zprávy, které si stromy posílají?



Více informací Pokračovat na stezce Nahrát fotky
Zachytíš zprávy, které si stromy posílají?

Vonné zprávy se nesou vzduchem všude kolem vás.

 

Zkuste je zachytit a odhadnout, které stromy je posílají.

 

Prozkoumejte, co by mohl strom říkat. Nemá prasklou větev, vyhlodané dírky od brouků nebo kůru ohlodanou od zvěře? Mohl by totiž zrovna žádat o pomoc nebo varovat ostatní před blížícím se útokem.


 
Jedna lžička lesní půdy obsahuje ...

Lesní „připojení“ je dostupné téměř všude - tenké nitky houby protkávají půdu tak hustě, že jedna lžička lesní půdy obsahuje hned několik kilometrů těchto vláken!

5

Mrtvé dřevo plné života

Mrtvé dřevo plné života



I přesto, že si stromy navzájem pomáhají, dřív nebo později nadejde jejich čas. V lese pak narazíme na vyvrácené stromy, jako je ten před vámi.

Ani po své smrti však stromy nepřestávají lesu pomáhat. Jakmile se začne dřevo rozkládat, stane se domovem pro celé kolonie brouků, hub nebo také ptáků.

To, co se tedy může na první pohled zdát jako mrtvé dřevo, je ve skutečnosti plné života. Kousky rozpadajícího se dřeva jsou vlastně obrovské ubytovny pro spoustu lesních obyvatel.

Prozkoumejte mrtvé dřevo plné života



Více informací Pokračovat na stezce Nahrát fotky
Prozkoumejte mrtvé dřevo plné života

V mrtvém dřevě to žije! Prozkoumejte zblízka kmen před vámi a zkuste najít:

  • brouka (3 různé druhy)
  • choroš/houbu rostoucí na dřevě
  • hmyzí chodbičky vyhlodané do dřeva
  • pavouka
  • mech nebo lišejník
K čemu je mrtvé dřevo ještě dobré?

Tlející dřevo také dokáže pojmout více vody, než samo váží. Je tak důležitou zásobárnou vody, a když na to přijde, tak v období velkých srážek působí prohnilá kláda jako malá přehrada a chrání les proti povodni.

Proč je v kmeni dutina?
Dutina nám napovídá, že když tento strom ještě stál, byl příbytkem nějakého místního ptáka. Možná strakapouda, jehož ťukání můžeme občas zaslechnout.
6

Konec stezky

Konec stezky

Gratulujeme!
 

Právě jste došli na konec stezky. Gratulujeme!

Na stezce jsme se dozvěděli, že stromy jsou tajemnější, než jsme si doposud mysleli. Navzájem si povídají a pomáhají, tak jako členové velké rodiny.

Les je tedy opravdu magické místo! Nezapomeňte na to, až ho příště navštívíte.

Nashledanou.

Cestou domů si můžete zahrát strategickou hru Lesária

Více o organizaci FSC



Více informací Hodnotit stezku Nahrát fotky
Stromy jsou navzájem propojeny
Stromy jsou navzájem propojeny přes kořeny a houbová vlákna. Díky tomuto propojení si mohou vzájemně posílat potravu.
Stromy si spolu povídají

Stromy si spolu povídají pomocí vůní. Upozorní se například, když do lesa přijde kůrovec.

Stromy si spolu povídají II
K povídání používají také podzemní houbovo-kořenovou síť.
Mrtvé dřevo je plné života
Mrtvé dřevo je plné života. Bydlí v něm jak malý brouci, tak ptáci.
Menu stezky
Enjoyed with Azami.cz
1. Zkontrolujte, jestli máte zapnutou GSP.

Pokud ano a stále se vám poloha nezobrazuje správně, tak vyzkoušejte tento návod:

2. V některých mobilech se systémem Android je třeba pro správný chod aplikace změnit nastavení způsobu určování polohy.


Na notifikační liště podržte chvíli ikonku Poloha (musíte mít ikonku aktivní).



Vizualizace i struktura menu je u systému Android rozmanitá. Níže uvádíme 2 možné podoby:

A.
Klikněte na „Přesnost určování polohy Google“


Změňte nastavení:
- Pokud je tato funkce zapnutá, tak ji vypněte.
- Pokud je tato funkce vypnutá, tak ji zapněte.



B.
Změňte způsob „Určování polohy“:
- Pokud máte nastaveno na „Pouze zařízení“, tak změňte na „Vysoká přesnost“
- Pokud máte nastaveno na „Vysoká přesnost“, tak změňte na „Pouze zařízení“
Pro běh aplikace je nezbytné mít povolenu GPS.